Nationality: Czech

[[Date of Birth:///Datum Narození:]] 11/07/92 (25)

[[Height:///Výška:]] 1.80m

[[Weight:///Váha:]] 68kg

[[Turned Pro:///Začátek Profi Kariéry:]] 2014

[[Team:///Tým:]] Quick-Step Floors

[[Based:///Rezidence:]] Prague

 

[[My name is Petr Vakoc and I am a professional cyclist at one of the best teams in the World, Quick-Step Floors. My dream is to win a stage at the Tour de France and also to become the World Champion.

How did it all start? I always loved sport and the thrill of competition. I tried many sports, but cycling was always my favourite. When I was six years old, I took part in my very first cycling race and since then I have been pinning the start number on my back! I started training regularly at the age of ten, under the supervision of former World cyclocross silver medalist Miloslav Kvasnicka.

In 2006, I began to take my cycling more serious. I followed in the tracks of my brother, joining a bigger team, Dukla Prague, which focused on track and road. I already had mountain bike experience at this point, but I was a complete beginner on road. However it didn’t take long for me to get hooked and within months I made it onto the National team.

As a Junior, I enjoyed my first taste of International success, finishing third at the Peace Tour and also winning a stage in the Swiss race, Tour de Pays de Vaud. These results helped me secure a place on a development team operated by the UCI at the World Cycling Centre. I also spent most of my first U-23 season with the Swiss based UCI team.
    
The following year I moved to France where I competed for one of the best amateur teams, CC Etupes. I had a lot of fun there and more importantly, three of my teammates made it onto Pro teams by the end of the season. I also got the opportunity to ride in the U-23 versions of some of the biggest races like Paris-Roubaix and Liege-Bastogne-Liege; I fell in love with both the Ardennes and Flemish Classics!

In 2013, I returned back home to a Czech-based team Etixx- iHNed, thefeeder team of Omega Pharma-Quick-Step. I had a slow start to the season, but over the Summer months I won five UCI races and finished second at European Championships. By the end of the season my dream came true, when I signed for OPQS's Pro cycling team.

I had great start to my first season as a pro with a fifth place finish at Trofeo Mallorca. After collecting experience during the Spring, I enjoyed another good Summer with two second places at the Nationals and a solo victory in the stage 2 of the Tour of Poland. I also held the yellow jersey for four days and eventually finished tenth in the general classification. I continued the season in good form with a 12th place at the GP Montreal before finishing 29th places in both time trial and road race at my first senior World Championships. ///

Jmenuji se Petr Vakoč a jsem profesionální cyklista. Závodím za jeden z nejlepších týmů na světě, belgický celek Etixx-Quick-Step. Mým snem je vyhrát etapu na Tour de France a získat medaili na Olympijských hrách.

Jak to všechno začalo? Vždy jsem měl rád sport a byl značně soutěživý. Vyzkoušel jsem mnoho sportů, ale už od malička mě to táhlo ke kolu. V šesti letech jsem jel svůj první závod a od té doby přípínal startovní číslo s čím dál tím větší pravidelností. Trénovat jsem začal pod dohledem vicemistra světa v cyklokrose Miloslava Kvasničky když mi bylo asi deset let.

Zlomový bod přišel na sklonku roku 2006, kdy jsem přestoupil do Dukly Praha a začal opravdu systematicky trénovat. Již jsem měl za sebou nějaké úspěchy na horském kole, ale na silnici a na dráze jsem byl úplný nováček. První rok byl těžký, ale to mě neodradilo od tvrdé práce a neustálé touhy po lepších výkonech.

V Juniorské kategorii se dostavily první význější úspěchy, zejména třetí místo na Závodě míru juniorů a vyhraná etapa na mezinárodním závodě Tour de Pays de Vaud. Mé výsledky mi pomohly dostat se na tříměsíční stáž do Světového cyklistického centra ve Švýcarsku.

Následující rok, 2011, můj první v seniorské kategorii, jsem již ve Švýcarsku strávil téměř celou sezonu. Pokračoval jsem v programu světové cyklistické unie a mým největším úspěchem bylo 15. místo na mistrovství světa v kategorii do 23 let. Kromě švýcarské licence jsem vlasntil i českou a několik závodů absolvoval v dresu Dukly.

I v dalším roce jsem závodil v zahraničí, přestěhoval jsem jen o pár desítek kilometrů směrem na západ a začal oblékat oranžové dresy jednoho z nejlepších francouzských amatérských týmů, CC Etupes. Tento rok jsem si náramě užil, v týmu s rodinnou atmosférou nás bylo jen dvanáct a hned tři kluci se dostali do profesionálních týmů To pro mě bylo ohromnou motivací. Také jsem si vyzkoušel U23 verze Paříž-Roubaix a Liege-Bastogne-Liege a oba závody si zamiloval. Mnohokrát jsem během sezony stál na pódiu, ale nepřipsal jsem si žádné vítězství.

Rok 2013 byl zlomovým. Podařilo se mi získat místo v týmu Etixx-iHNed, ve farmě jednoho z nejlepších týmů světa Omega Pharma-Quick-Step. Začátek sezony se nevyvíjel úplně podle mých představ, ale od června jsem sbíral jeden úspěch za druhým. Zvítězil jsem v závodech Okolo Slovenska a Madridu a na mistrovství Evropy obsadil druhé místo. Bohužel jsem přišel o závěr sezony a tím i mistrovství světa kvůli mononukleóze. I tak se mi splnil sen a stal se profesionálním cyklistou.

Můj první rok mezi profesionál překonal všechna moje očekávání. Po druhých místech na mistrovství republiky v časovce i silničním závodě jsem zvítězil v druhé etapě World Tour závodu Okolo Polska a čtyři dny držel žlutý trikot. V celkovém hodnocení jsem nakonec obsadil desátou příčku. Na svém prvním elitním mistrovství světa jsem obsadil 29. místo a to v časovce i hromadném závodě.]]

Website photography provided courtesy of Quick-Step Floors Cycling

Website by @TrinitySports_.