Vítězství Gianniho!

První etapa portugalského závodu Kolem Algarve, měla zvlněný profil, končila však mírně z kopce, což favorizovalo sprintery. Tým Etixx - Quickstep vsadil na specialistu na tento typ etap, Gianniho Meersmana. Petr od začátku pomáhal stupňovat tempo v pelotonu a společně s týmovým kolegou Julienem Vermotem se postarali o dojetí uniknuvších závodníků. Souhra nakonec vyústila ve vítězství Gianniho Meersmana.

"Jeli jsme na špici spolu s Lottem a všechno šlo bez problémů, nicméně v poslední řekněme pětině závodu se jelo po docela špatné silnici. Místy se zužovala, navíc od 20 kilometrů do cíle se jelo městem, podél silnic byla různě odstavená auta. Ve výsledku tu bylo spoustu pádů, nám se naštěstí vyhnuly."

V úplném závěru Petr uvolnil pozice na čele kolegům, kteří připravili pro Gianniho Meersmana sprint, z nichž poslední byl Zdeněk Štybar. Sám pak dojel v pelotonu na 127 místě, 19 vteřin za vítězem. 

"Věděl jsem, že v závěru bylo klíčové vjet jako první na kruhový objezd, který byl asi 600 metrů před cíle. To se podařilo, nakonec tam byli asi tři kluci, mimo jiné Michal Kwiatkowski a Zdeněk Štybar. Dojezd jsem ani neviděl, byl jsem trochu vzadu. Sám ani zatím nevím, jak jsem skončil."

Zítřejší etapa končí ve výšce 500 metrů nad mořem, kam peloton vystoupá téměř z hladiny moře. Tým Etixx - Quick-Step se pokusí vyjet před závěrem co nejlepší pozici pro Michala Kwiatkowského, který je lídrem na celkové pořadí.

"Myslíme si, že máme na to, aby Kwiatek mohl vyhrát celkově. Navíc loni vyhrál i tuto etapu, takže si na zítřek věří. Ale budeme se snažit udržet vepředu i Tonyho Martina, který by mohl vytěžit dobré umístění díky časovce, která se jede třetí etapu."

Kolem Algarve, 1 etapa
1. Gianni Meersman, 4:13:53 (Bel./Etixx - Quick-Step), 2. Swift (Brit./Sky), 3. Martens (Něm./LottoNL-Jumbo), 4. Jans (Bel./Wanty - Groupe Gobert), 5. Štybar (ČR/Etixx - Quick-Step), 6. Kreder (Niz./Rompoot), 7. Jesús Herrada (Špa./Movistar), 8. Navardauskas (Lit./Cannondale - Garmin), 9. Kwiatkowski (Pol./Etixx - Quick-Step) všichni stejný čas ...127. Petr Vakoč +0:19.

Celkové pořadí:
1. Gianni Meersman, 4:13:43 (Bel./Etixx - Quick-Step), 2. Swift (Brit./Sky) +0:04, 3. Brandão (Port./Efapel) +0:05, 4. Martens (Něm./LottoNL-Jumbo) +0:06, 5. Jans (Bel./Wanty - Groupe Gobert), 6. Štybar (ČR/Etixx - Quick-Step) oba +0:10 ...130. Petr Vakoč +0:29.

 

 

Janek L.