Katalánsko začalo únikem

Dnes začal týdenní závod WorldTour Kolem Katalánska. Vedle hvězdných sestav WorldTour týmů, které přivedly na start hvězdy jako Alberto Contador, Chris Froome nebo Alejandro Valverde jede neohroženě závod už podruhé Petr Vakoč. První etapa byla přejezdem přes dvě horské prémie ve výšce okolo tisíce metrů, nicméně dojezd byl situován na pobřeží a dával tušit hromadný dojezd. Všechny borce z WorldTour ale zaskočil únik Pierra Rollanda (Europcar), Barta De Clerqa (Lotto-Soudal) a Macieje Paterského, který své kolegy dokázal ve sprintu překonat. Trojice si totiž vybudovala až šestnáctiminutový náskok a jen s vypětím sil dokázali závodníci Etixxu s pomocí pouze od Sky stáhnout strašlivý náskok na pouhé dvě minuty. Petr Vakoč v závěru ohodnotil pozitivně, že aspoň dokázal dobře rozjet spurt kolegovi Alaphilipovi a sám přitom skončil 13.

"Začátek byl docela rychlý, ujížděly skupiny, jedna z nich měla i deset závodníků, ale náskok nikdy nebyl příliš velký.  Tak po šedesáti kilometrech za to vzala Orica a sjelo se celé startovní pole. Jenže pak ujela trojice a nikdo najednou nechtěj jet, balík skoro zastavil."

Jenže pak přicházely k pelotonu pouze kusé zprávy a i přes stálé tempo závodníků Etixxu, Sky a Garminu-Cannondale náskok trojice Rolland-Paterski-De Clerq rostl. Z ničeho bylo najednou sedm minut, posléze třináct a následně šestnáct. Uprchlíkům paradoxně pomohl náročnější profil, když si náskok vytvořili právě svižnou jízdou přes nejnáročnější prémie dne.

"Začali jsme pak trochu panikařit, co bude. Chtěli jsme etapu pochopitelně vyhrát, takže jsme všichni najeli dopředu a jeli jsme. I přes značný výkon jsme ale skupinu dojet nedokázali. Určitě tomu trochu 'pomohlo' i to, že kromě nás a Sky v podstatě nikdo nechtěl jet, i přesto, že tu jsou všechny týmy v tak silných sestavách."

Vedoucí trio nakonec dorazilo do cíle s náskokem 2 minuty 40 vteřin, přičemž největší obavy mají silné týmy z Pierra Rollanda, který má za sebou mnoho vynikajících výsledků na Grand Tours.

"Víme, že to teď bude velmi náročné Rollanda dojet. 2. i 3. etapa bude asi končit ve sprintu, kde bychom opět rádi bojovali pro Alaphilippa, který tu může i vyhrát. Ovšem rádi bychom i bojovali o slušný výsledek Rigoberta Urana, který má na celkové vítězství.  To asi půjde jen v té 4. etapě s horským dojezdem, která bude o to náročnější. Já se teď budu soustředit na to, abych dokázali Julienovi rozjet sprint tak dobře jako dnes a vybojovat pro tým vítězství. Myslím, že teď už nikdo nenechá nikoho odjet a bude to velmi tvrdé."

Petr na závěr ocenil i přítomnost dalších českých závodníků v pelotonu (Jan Hirt a Josef Černý z CCC-Sprandi a Leopold König ze Sky), se kterými prohodil i během závodů pár slov.

 

 

Kolem Katalánska, 1 etapa:
1. Paterski (Pol./CCC Sprandi Polkowice), 2. Rolland (Fra./Europcar) oba stejný čas, 3. De Clerq +0:02, 4. Van Der Sande (oba Bel./Lotto-Soudal), 5. Alaphilippe (Fra./Etixx - Quick-Step), 6. Tiralongo (Ita./Astana) ...13. Petr Vakoč všichni +2:40.

Celkové pořadí:
1. Paterski 4:33:31, 2. Rolland +0:04, 3. De Clerq +0:08, 4. Poels (Niz.) +2:47, 5. Roche (oba Sky) +2:48, 6. Martin (oba Ir./Cannondale-Garmin) +2:49 ...16. Vakoč +2:50.

Janek L.