Jeli jsme bomby

47. ročník valónské jednorázovky Le Samyn, přezdívaný "malé Paříž - Roubaix", vláčel závodníky větrem a kostkami, tedy klasickým belgickým závodním koloritem. I přes silný únik Thomase de Gendta (Lotto - Soudal), Gatise Smukulise (Kaťuša) a Ludwiga De Wintera (Wallonie - Bruxelles) a řadu nástupů v závěru, vzešel vítěz z hlavní skupiny, kterou takřka celý závod ovládali borci Etixxu - Quick-Step. Přibližně od 50 kilometrů do cíle se objevoval na špici také často Petr Vakoč.

"Závod byl hodně větrný a když se vjelo na závěrečné okruhy, před každým nájezdem na kostkované úseky se spurtovalo o pozice. Naštěstí se na okruzích vítr trochu uklidnil, ale po těch kostkách se to vždycky natáhlo. Myslím, že jsem se s tím popasoval celkem dobře, většinu okruhů jsem tahal, ačkoliv jsme čekali, že s únikem bude méně práce. Pak to zkoušelo spousta závodníků, mj. i Jan Bárta, ale my jsme to nevzdali, nikdo neujel. Jeli jsme docela bomby."

Před posledním úsekem na kostkách se na čele zformovalo téměř celý tým Etixx - Quick-Step a rychlé tempo rozjel Stijn Vandenberg. Po jeho zrychlení zůstalo na čele přibližně 6 závodníků, z nichž nejrychlejší byl Belgičan Kris Boeckmans z Lotta - Soudal. Petrům týmový kolega Gianni Meersman dojel po těsném spurtu na druhé příčce.

"Asi 10 km do cíle jsem věděl, že už mám odpracováno a dojel jsem si do cíle vlastním tempem. Nakonec mě překvapilo, že jsem byl 75., čekal jsem to horší. Ale asi jsme to dost roztrhali, do cíle dojelo jen 93 závodníků z asi 200."

Od pátku pak Petr Vakoč jede závod Tři dny v západních Flandrech, složený z prologu a dvou etap, které mají podobný charakter jako Le Samyn.

"Týmová taktika se určí podle toho, kdo zajede nejlépe prolog. Ale jede opět Gianni Meersman, který by mohl jet na celkové pořadí, nicméně i já bych rád zajel slušný výsledek."

 

Le Samyn
1. Kris Boeckmans (Bel./Lotto-Soudal) 4:47:01, 2. Meersman (Bel./Etixx - Quick-Step), 3. Laporte (Fr./Cofidis) všichni stejný čas, 4. Benoot (Bel./Lotto-Soudal) +0:03, 5. Lampaert (Bel./Etixx - Quick-Step), 6. Chainel (Fr./Cofidis) oba +0:13 ...75. Petr Vakoč +4:21.

Janek L.