Šli jsme do toho naplno

205 kilometrů dlouhý Brabantský šíp, závod, který je považován za přechod mezi flanderskými a ardenskými klasikami, každoročně nabízí agresivní závodění a nepředvidatelný vývoj až do cílové rovinky. Letos tomu nebylo jinak, když nástup střídal nástup a ačkoliv se vepředu dlouho držela dvojice David Tanner a Ben Hermans, dlouho nebylo nic jisté. I Petr se objevil ve dvou nástupech a zrovna tak byli aktivní jeho týmový kolegové. Série slibných nástupů borců z Etixxu - Quick-Step, však kýžené ovoce v podobě vítězství nepřinesla a poslední nástup Juliena Alaphillipa byl dojet krátce před posledním kopcem.

"Závodilo se hned od začátku. V podstatě to trvalo nějakých 60-70 kilometrů, než se vůbec odpojila skupinka. Do té doby se jelo šílené tempo. Pak se trochu zvolnilo, ale jak se najelo na cílové okruhy, začalo všechno od znova. Navíc bylo docela velké teplo, takže jsme měli podmínky ještě o něco ztížené."

Skoro v každém kopci se o nástup pokoušela jiná skupinka a peloton měl co dělat, aby závod udržel pohromadě. Před nájezdem do posledního okruhu to zkoušel i Petrův týmový kolega Julien Vermote, který však byl dojet. Naopak peloton trochu popustil uzdu, když se oddělila šestice s Benem Hermansem, jehož náskok vydržel až do cíle.

"Naše týmová taktika byla útočit v posledních dvou okruzích. Být v každém úniku. Dařilo se nám to, nejdřív Julien, pak jsem to zkusil asi 17 do cíle já. Byli tam se mnou dobří závodníci, ale bohužel se nikomu z nich nechtělo jet, museli jsme to tam tahat asi jen ve třech lidech. Takže bylo jasné, že nás peloton opět dojede. Pak jsem to zkusil ještě jednou, ale zase mě sjeli. Pak už jsem věděl, že to nejlepší už jsem ze sebe vydal, tak jsem aspoň rozjel špic Giannimu a Julienovi."

Týmová taktika Etixxu spoléhala v případě selhání všech nástupů na sprint Gianniho Meersmana. Nicméně po Petrově enormním úsilí dojet ujetého Bena Hermanse zkoušel nastoupit ještě Julien Alaphillipe, za kterého se přilepili i největší favorité závodu: Michael Matthews, Philippe Gilbert, Tony Gallopin a Davide Rebellin. Přesto to Julien nevzdal a pokoušel se ujet sám, avšak před posledním kopcem byl pohlcen a o vítězství se rozhodovalo bez závodníků Etixxu.

"Ačkoliv se nedostavily výsledky, vím, že výkonnost moje i kluků je velmi dobrá. Už se nemůžu dočkat Amstelu v neděli, rád bych tam byl aktivní jako dnes, ale to bych předbíhal. Uvidíme, jak se vyspím a jak se bude závod vyvíjet. Konkurence bude nesmírně nabitá."

Brabantský šíp:
1. Hermans (Bel./BMC) 4:45:41,2. Matthews (Austr./Orica-GreenEDGE), 3. Gilbert (Bel./BMC), 4. Gallopin (Fra./Lotto-Soudal), 5. Rebellin (Ita./CCC Sprandi Polkowice), 6. Haas (Austr./Cannondale-Garmin) všichni +0:02...61. Vakoč +3:03.


Janek L.