Celý den na větru

Hned tři dny po Amstel Gold Race vyrazili cyklisté z Nizozemska za belgickou hranici, aby se třikrát během 200 kilometrů utkali s 1300 metrů dlouhou stěnou Mur de Huy s průměrným sklonem 9,6% a nejvyšším až 26%. Náročný průběh závodu byl ještě obohacen o nové stoupání Cote de Cherave 7 kilometrů před cílem, které mělo peloton více nadělit a trať ztížit. Borci z týmu Etixx - Quick-Step si však závod pohlídali a i s pomocí Petra Vakoče opět najížděli do cílového stoupání na předních příčkách. Nejlepším závodníkem belgické stáje dnes nebyl překvapivě Michal Kwiatkowski, nýbrž skvěle jedoucí mladíček Julian Alaphilippe, který nestačil jen na španělský fenomén, Alejandra Valverdeho.

"Celý den jsem měl za úkol hlídat naše kluky, Juliana a Kwiatoka, na větru. Myslím, že jsem to zvládal skvěle, v závěru i zbyly síly na to, abych potáhl. Ale zase to bylo strašně náročné, pořád nahoru dolu, hodně zatáček, hodně pádů, zase platí, že jsem rád, že jsem se vyhnul. Nikdo tentokrát nechtěl pustit únik daleko, protože jsme nevěděli, jak se závod zachová na tom novém kopci. Já jsem do toho šel nějakých 20 před cílem, aby nikdo z balíku neodjížděl. Ve výsledku jsem už 15 do cíle, tuším asi dva kopce do cíle, věděl, že má práce skončila a že si mám dojet do cíle vlastním tempem."

Na předposledním kopci pak skutečně došlo k nástupům, kdy se ujet snažil mj. Vincenzo Nibali a Roman Kreuziger, ale vzápětí se peloton zase spojil a do Mur de Huy se najíždělo ve skupině asi o 50 závodnících, na jejímž čele byl i Kwiatkowský s Alaphilippem. Počáteční nástupy na úpatí vyšly naprázdno a s Alejandrem Valverdem nakonec překvapivě dokázali držet tempo jen Michael Albasini a právě Julian Alaphlippe, který nakonec Španělovi podlehl.

"Když jsem dojížděl do cíle, myslel jsem, že už mají sbaleno, vůbec jsem nevěděl, jak závod dopadl. Nejdříve jsem viděl '1. Valverde', tak jsem si zanadával, že to je (někde jinde, pozn. red.), ale pak tam bylo hned '2. Ala...' a to jsem nevěřil vlastním očím a řikal jsem si, jak je to možné. Ten výsledek je naprostá bomba, i mě to pomůže, když vím, že jsem dřel pro takový úspěch. Jinak si nic nedělám z toho, jak vzadu jsem dojel. Spousta kluků nedokončila a vím, že moje úsilí mělo smysl a že jsem na tom byl fyzicky dobře."

V druhé polovině týdne se Petr a další členové sestavy Etixx - Quick-Step přesouvají do dějiště závodu Liége - Bastogne - Liéde. Podle Petrových slov si už v pátek pojedou projet posledních 80 kilometrů závodu a kritické úseky, před kterými jej varoval i Roman Kreuziger s tím, že má v živé paměti, jak na Tour de France v roce 2010 značná část pelotonu právě na těchto úsecích popadala. Varování je o to vážnější, že je na neděli pravděpodobný déšť, stejně jako v roce 2010.

La Fléche Walonne:
1. Valverde (Špa./Movistar) 5:08:22, 2. Alaphilippe (Fra./Eitxx - Quick-Step), 3. Albasini (Švýc./Orica - GreenEdge), 4. Rodriguez, 5. Moreno (oba Špa./Kaťuša) všichni stejný čas, 6. Vuillermoz (Fra./Ag2r - La Mondiale) +0:22. ...122. Vakoč +10:57.

 

Janek L.