Má cílová páska byla pod Côte de La Redoute

Ze tří ardenských klasik ta nejtvrdší a nejdelší, Lutych-Bastogne-Lutych, nadělila cyklistům porci 253 závodních kilometrů, k čemuž je ještě nutno připočíst sedm neutrálních tranzitních kilometrů. V napínavém závodě nástup střídal nástup a závodníci v podstatě neměli šanci na oddych. O to víc zabolela Petra porce jeho poctivě odtahaných kilometrů, ale o to sladší byl pocit v cíli, když opět zjistil, že jeho kamarád a spolujezdec Julian Alaphilippe obsadil na prestižním závodě druhé místo. Vítězství Alejandra Valverdeho při potížích dalších favoritů příliš nepřekvapilo. Petr nakonec dojel do cíle, i když jeho úsilí mělo skončit pod Côte de La Redoute a pak se místo rozhovoru nejdřív zmohl jen na "jsem úplně prošitej".

"Od začátku se tvrdě a ostře závodilo a trvalo velmi dlouho, než se oddělila skupina. Chvíli jsme měli na oddych a pak začal vysoké tempo jet Europcar. Takže jsem si ve výsledku skoro vůbec neodpočinul, jelikož asi 100 km do cíle se na čelo nahrnuly všechny silné týmy a už začaly bojovat o pozice před Côte de Wanne. A pak už kopec střídal kopec a jela se pořád podlaha."

Osmičlenný únik obsahoval mimo jiné silného Itala z Lampre Diega Ulissiho nebo Mattea Montagutiho z Ag2R. Favorité tak věděli, že tyto borce není radno od sebe pouštět příliš daleko, takže byli dojeti ještě daleko před cílem. Vzápětí ale odjela pětičlenná skupina, ze které byli největší hrozbou Kolubijen Arredondo a Ital Scarponi.

"Po tom, co odjela ta pětice, už se neslevilo z tempa ani na chvíli. Navíc přišel můj úsek, takže jsem vjel na čelo a vydal ze sebe úplně všechno. Sportovní ředitel mi řekl, že můj cíl je pod Côte de La Redoute, asi 35 km do cíle, takže jsem jel až tam a pak poslušně odpadl. Ale nechtěl jsem to vzdát a bojoval jsem až do cíle. Myslím, že ještě před Côte de la Roche-aux-Faucons, asi 19 do cíle, jsem měl na hlavní skupinu tak půl minuty. Jenže pak za to vzal vepředu Roman Kreuziger a moje skupina začala nabírat."

Zatímco Petr jel na čele pelotonu, úsilí a vypětí se zračilo i na tvářích takových borců, jako je Zdeněk Štybar nebo Alejandro Valverde. Následně ale přišel nešťastný moment, jelikož v mírné zatáčce došlo k pádu asi třiceti závodníků. Petr byl naštěstí na čele, ale jeho týmový kolega Gianluca Brambilla si přivodil zlomeninu klíční kosti. Po vystoupení Petra z čelní skupiny pak převzal otěže Etixxu Zdeněk Štybar, který "bratrovražedně" sjížděl krajana Kreuzigera, který byl dojet nedlouho před cílem. Pak ukázal vedle Valverdeho svou sílu i Julian Alaphilippe a dospurtoval pro krásné druhé místo, čímž perfektně završil klasikářskou kampaň týmu Etixx - Quick-Step.

"Vůbec nevím, kde se to v Julianovi bere, jeho forma je fakt k neuvěření. Ale všechny v týmu nás to samozřejmě těší. Zajímavé je, že jsem si srovnával tenhle závod s mistrovstvím světa a myslím, že Lutych byl nakonec těžší, jelikož v Ponferradě se jelo až ke konci, zatímco dneska od začátku do konce. Kontroloval jsem watty a dneska byly větší, ale tomu pochopitelně odpovídá to, jak se nyní cítím."

Vyčerpaný Petr ještě v neděli večer dorazí do Prahy, aby nakrátko nabyl síly. Hned vzápětí bude obnovovat trénink a následně se vydá na mini-soustředění do Beskyd, aby vyladil formu před dalším sezonním cílem....

Liége-Bastogne-Liége:
1. Valverde (Špa./Movistar) 6:14:20, 2. Alaphilippe (Fra./Etixx - Quick-Step), 3. Rodríguez (Špa./Kaťuša), 4. Costa (Port./Lampre-Merida), 5. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo), 6. Barder (Fra./Ag2r-La Mondiale) všichni stejný čas ...73. Petr Vakoč +9:32.


Janek L.