Baskicko po druhé etapě: "Nohy mi jedou skvěle"

Náročný profil etapového závodu Kolem Baskicka působí, že peloton je po přejetí každého kopce, někdy se sklonem i 16%, menší a menší.  Přesto je na jeho čele pravidelně k vidění český borec ze stáje Etixx - Quick-Step, Petr Vakoč. V druhé etapě byl dokonce vidět, jak zachytával důležitý nástup Thibauta Pinota a pokoušel se poté sám ujet ve sjezdu. I přes vynaložené úsilí pak sám spurtoval pro 13. příčku, která ho drží v první desítce celkově.

"Etapy tady jsou nesmírně náročné. Vím, že zatím nepřišlo to nejhorší, ale i tak mám velkou radost, že zvládám být s klukama vepředu a občas zaspurtovat. První dvě etapy tahala hlavně Orica, protože hodně věří Matthewsovi. Jedou vždy vysoké tempo, takže třeba druhou etapu jsme pět lidí v úniku dojeli docela brzo. Z toho důvodu se pak trochu zvolnilo a byl prostor pro nástupy. Já byl zrovna vepředu, když to včera zkoušel Thibaut Pinot, tak jsem se nejdřív zvedl, že nástup zachytím, ale nechtěl jsem tolik plýtvat silami, tak jsem přes sebe pár lidí pustil. Ve sjezdu se mi potom povedlo odjet za Slagterem, ale peloton mě dojel. Cíl pak bych hodně technický, asi tři kruhové objezdy a zatáčka, takže udržet Gianniho vepředu pro spurt nebylo vůbec snadné a ve výsledku jsme ho výš než na 10. místo vyvést nedokázali. Přitom myslím, že Matthewsovi i Fellinemu by konkurovat mohl. "

Petr ještě dodal, že vzhlíží s respektem k třetí etapě, jejíž poslední stoupání má průměrný sklon 10% a místy i 16%, pročež si musel nechat nasadit na kazetu na zadním kole pastorek s 28 zuby. Kvůli tomuto brutálnímu profilu lze čekat první výrazné rozdělení pelotonu, který doposud dojížděl jen ve větších skupinách.

Kolem Baskicka, 1. etapa:
1. Matthews (Aust./Orica), 2. Kwiatkowski (Pol./Etixx - Quick-Step), 3. Zakarin (Rus./Kaťuša), 4. Réza (FDJ), 5. Gallopin (Lotto-Soudal), 6. Simon (všichni Fra./Cofidis) ...9. Vakoč všichni stejný čas.

2. etapa:
1. Felline (Ita./Trek), 2. Matthews, 3. Gallopin, 4. Kwiatkowski, 5. Gilbert (Bel./BMC), 6. Réza ...13. Vakoč všichni stejný čas.

Celkové pořadí:
1. Matthews, 2. Kwiatkowski, 3. Felline, 4. Gallopin, 5. Réza, 6. Simon ...10. Vakoč všichni stejný čas.

Janek L.