Držel jsem se s nejlepšími

Třetí etapa závodu kolem Baskicka zavedla závodníky dvakrát přes nelidsky prudký kopec Antigua, 2,5 km dlouhý kopec s průměrným stoupáním 10% a s maximem až 16%. Přes veškerou přípravu a trénink byli někteří ostřílení profesionálové donuceni pod vrcholkem tohoto kopce slézt z kol a vyběhnout nahoru v tretrách. Nicméně Petr se s kopcem vůbec nepáral a přejížděl vrchol mezi první třicítkou, aby byl vzápětí zase k dispozici svému lídrovi Kwiatkowskému. Ačkoliv pak vydal veškeré úsilí na to, aby "Kwiatok" vjížděl na druhý přejezd Antiguy co nejvíce vepředu, Petr nenabral nijak výraznou ztrátu a do cíle vjel po boku hvězd jako Mikel Nieve nebo Tom Dumoulin.

"Dnešek byl náročný už od samého začátku. Hodně foukalo, takže poziční bitva probíhala celou etapu. Věděli jsme, že klíčové bude najet na Antiguu vepředu a tomu podřídíme všechno ostatní. To se nám povedlo docela dobře, ačkoliv při prvním přejezdu se oddělila asi patnáctičlenná skupinka. Kwiatkok tam byl, ale já s Tony Martinem jsme si to museli dojíždět ve sjezdu. Silnička nahoru byla přitom tak úzká, že se moc nedalo předjíždět, takže ten nástup jsme zachytit nemohli. Navíc všude to bylo obsypané diváky, atmosféra byla naprosto strhující."

Ihned po prvním přejezdu Antiguy se borci z Etixxu opět naskládali do čela stíhající skupinky, aby mohli být svému lídrovi zase nablízku. Při riskantním sjíždění Petrův týmový kolega Tony Martin nakrátko opustil nedobrovolně trať závodu, ale tento incident se naštěstí obešel bez zranění a Tony se dokonce zvládl opět dotáhnout do vedoucí skupiny.

"Před druhým přejezdem byl můj úkol stejný: vyvézt hlavně Kwiatkowského dopředu. Věděl jsem, že jemu a Rodriguezovi a spol. pak stačit nebudu, takže nemělo cenu to lámat přes koleno, ale na druhou stranu, tenhle kopec nešlo vypustit, ani kdybych chtěl. Byl tak prudký a diváci tak hlasití, že jsem do toho dal zase všechno. Dokonce jsem asi i dva nebo tři kluky zvládl předjet."

Ve stoupání zrychlil Sergio Henao a za ním se vydali Joaquín Rodriguez s Nairem Quintanou. Kwiatkowskému na ně při přejezdu vrcholu chybělo přibližně 5 vteřin a tento náskok nedokázal zmenšit ani přes své excelentní sjezdařské schopnosti a nakonec dojel 4., zatímco vítězem se stal Rodriguez. Petr protnul pásku jen o čtyřicet vteřin později mezi třetí desítkou závodníků.

"Opět mě povzbudilo, když jsem zjistil, jak málo jsem ztratil na boce jako Van Garderen, Sanchéz nebo Costa. Ale svoje umístění vůbec neřeším, pro mě je teď důležité dostat Kwiatkowského co nejvýše. Pokud jsem k tomu v první třicítce, je to velmi příjemný bonus."

Kolem Baskicka, 3. etpa
1. Rodríguez (Špa./Kaťuša) 4:39:02,2. Henao (Sky), 3. Quintana (oba Kol./Movistar) všichni stejný čas, 4. Kwiatkowski (Pol./Etixx - Quick-Step), 5. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo), 6. Scarponi (Ita./Astana) všichni +0:07 ...29. Vakoč +0:40.

Celkové pořadí:
1. Henao 13:08:41, 2. Rodríguez, 3. Quintana všichni stejný čas, 4. Kwiatkowski, 5. Samuel Sanchéz (Špa./BMC), 6. Majka všichni +0:07 ...24. Vakoč 0:40.