Jsem mistrem republiky!

Neuvěřitelného úspěchu docílil Petr Vakoč v Žilině, když v závodě s hromadným startem v rámci mistrovství republiky v silniční cyklistice za sebou nechal takové hvězdy jako Leopold König nebo Roman Kreuziger a dojel si pro mistrovský titul. V deštivém počasí se musel utkat s porcí skoro 200 km a přitom ukázat slovenským divákům, že nedělní závod není jen o Peteru Saganovi. Ale podařilo se mu to na výbornou, jelikož slovenské hvězdě zdatně sekundoval ještě v posledním kole.

Petře, v živém přenosu jsme bohužel neviděli celý závod. Můžeš nám prozradit, jak tedy celé mistrovské klání z tvého pohledu probíhalo?
Na začátku ujela skupina, o které jsme veděli, že není moc nebezpečná, takže se držela na nějakých čtyřech minutách, zejména zásluhou jednoho z domácích týmů. Když pak z pelotonu nastoupil Roman Kreuziger, vyjeli na čelo kluci z AWT-Greenway, kteří měli jet na mě. Roman Lehký, Matěj Bechyně i Michal Schlegel jeli dlouho dobré tempo a dařilo se nám držet Kreuzigera na uzdě. Jako poslední byl určen Kuba Novák, který rozjel tak dvě kola před cílem takové tempo, aby se peloton natáhl a z toho jsme s Martinem Velitsem dvakrát nastoupili tak, že se vytvořila na čele skupina.

Ve vedoucí skupině jsi měl dobrou pozici, pokud by se dojelo do spurtu. Proč se nejelo?
Nevím, nějak nám vázla spolupráce, takže si nás dojel Leo König, Honza Bárta i Kajda Hník. To už bylo tolik závodníků, že jsem to nechtěl nechat náhodě, takže jsem kolo do cíle na pásce nastoupil a jel se mnou jen Peťo Sagan. Jelikož mi ale nestřídal, dojel nás Leo König. Když pak Sagan nastoupil, koukali jsme se spíš s Leem po sobě, než že bychom se ho vydávali stíhat.

Nezkoušel tě König urvat do cílového kopce?
Zkoušel, ale já jsem mu zvládl uviset a pak jsem mu nastoupil asi 500 metrů do cíle a po chvíli už jsem věděl, že mám titul v kapse.

A pocity?
Nepopsatelné.

Tak jinak, jak jsi si užil závod?
No, počasí nebylo nic moc. Celý den buď pršelo nebo na nás lítala voda od silnice. Nicméně diváci byli naprosto skvělý, navíc křičeli pořád "Peťo jeď!", což sice bylo na Sagana, ale mě to taky povzbudilo.

Dorazily nějaké ohlasy od týmu?
Jo, napsalo mi docela dost závodníků, i sportovní ředitelé a týmový ředitel Patrick Lefevere. Ozval se i Zdeněk Štybar s tím, že je rád, že jsem ho nezklamal. To mě strašně potěšilo.

Máš teď za sebou první polovinu sezony můžeš ji nějak zhodnotit? Nečekal jsi něco víc v březnu a dubnu?
Ne, já jsem odjel jaro s tím, že to pojedu jako domestik a formu budu směřovat k mistrovství republiky. Teď jsem získal medaili v Baku, což byl velmi kvalitně obsazený závod a k tomu medaili a titul na mistrovství republiky. Jsem rád, že jsem během sezony zvládl podávat kontinuálně dobré výkony. Ocenili to i v týmu, když mi prodloužili smlouvu na další dva roky, to je ohromné zadostiučinění.

A jaké jsou tvé plány na letní část sezony?
Teď si na týden odpočinu. Pak přijde třítýdenní soustředění a na začátku srpna mě čeká Kolem Polska, kam bych se rád vrátil za dobrým výsledkem a pak Czech Cycling Tour. Zbytek ještě neřeším.
Janek L.